Szczeliniec Wielki

65 Min
Miasto: Park Narodowy Gór Stołowych
Cena: 65
Waluta: Min

Z nami wejdziesz na sam szczyt!

I to jaki! Najwyższy szczyt Gór Stołowych. 

Na Szczeliniec Wielki prowadzi 665 kamiennych stopni, które na przełomie XVIII i XIX wieku ułożone przez Franza Babla - ówczesnego sołtysa Karłowa. Podobnie jak w przypadku Gór Stołowych,  na dnie górnokredowego morza osadziły się spore pokłady piaskowców.  W czasie orogenezy alpejskiej (w trzeciorzędzie)  całe Sudety zostały wydźwignięte do formy piaskowcowych bloków skalnych, a wspomniane wietrzenie i erozja sprawiły, że możemy dziś delektować się wędrówką po górskim szczycie, a chwilę potem dreptać dnem wysokiego górskiego wąwozu.  Nic dziwnego, że właśnie te skały  zostały uwiecznione na planie filmowym Opowieści z Narni - Książę Kaspian. 

Na trasę turystyczną można dostać się z dwóch stron. 

  • od strony pasterki, na darmowym parkingu (na około 10 aut),
  • od strony Karłowa - płatny parking.

W pierwszym jak i drugim przypadku należy kierować się żółtym szlakiem, aż do przełęczy pomiędzy Małym i Wielkim Szczelińcem. 

Rozpoczęcie wędrówki od strony Karłowa: po około 40 minutach od wejścia "na szlak" dotrzecie do Schroniska pod Szczelińcem. Zrobi na Was wrażenie, gdyż to najstarsze schronisko w Sudetach.  Tutejszy punkt widokowy aż zachęca, aby usiąść i delektować się małą czarną. Dalsza trasa prowadzi przez płatną część szlaku - ale namawiamy, bo warto! Formy i rzeźby skalne, które zobaczycie po zakupie biletu, są warte swojej ceny.  Baranek, Kaczęta, Wiewiórka, Piekiełko, Niebo, Sowa, Koński Łeb czy Tron Liczyrzepy (będący najwyższym punktem Szczelińca - 919 m n.p.m.) to dopiero początek Waszej przygody. 

Łączny czas na obejście Szczelińca to około 2 godziny, trasa ponad 3 km, przewyższenie 218 m. Przeżycia: przygoda gwarantowana.

Trasę spokojnie pokonają młodsze dzieci, jednak nawet przy pięknej pogodzie cieplejsze odzienie i dobre antypoślizgowe buty do wędrówek konieczne - w niektórych częściach szlaku śnieg można zobaczyć nawet pod koniec czerwca.  Ważne! Od listopada do końca kwietnia trasa jest oficjalnie zamknięta, więc wejście na szlak odbywa się wyłącznie na własną odpowiedzialność. 

Aktualne informacje:

Szczeliniec Wielki

50.486190, 16.334900

https://www.pngs.com.pl/